LIFE Podkarpackie – żyj i oddychaj

Debata Oxfordzka w Krośnie na temat smogu

Stowarzyszenie EKOSKOP uczestniczyło w pracach zespołu sędziów Debaty Oksfordzkiej Life „Podkarpackie – żyj i oddychaj” w Krośnie. Młodzież dyskutowała co jest ważniejsze: twarde prawo antysmogowe uchwalane na poziomie międzynarodowym czy państwowym, czy nasze konsumenckie wybory typu: wymień piec kopciuch na OZE,  jedź do szkoły rowerem nie samochodem, zrezygnuj z kolejnych zakupów modnych gadżetów.  Krośnieńska młodzież z pasją dyskutowała według surowych reguł Debaty wykazując dobre przygotowanie merytoryczne, hart … Czytaj dalej

Rezerwat „Lisia Góra” – ważny elementem biologicznego systemu Rzeszowa

Nasze miasto (jak każde) ma problemy ze smogiem i będzie miało ze zmianami klimatycznymi. Dlatego każda współpraca na rzecz kondycji i ochrony dużych drzew jest super cenna! 13 lutego 2026 r. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie odbyło się spotkanie dotyczące strategii ochrony rezerwatu przyrody „Lisia Góra”. Inicjatorem wydarzenia była Fundacja „Będzie dziko”. W spotkaniu udział wzięli: Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego … Czytaj dalej

Galeria na szybie

Od 1 lutego do 1 marca 2026 roku w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce można (poza standardową ekspozycją biletowaną) zobaczyć wyjątkową wystawę prac laureatów konkursu na antysmogową maskotkę. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. W tej jedynej w swoim rodzaju galerii na szybie prezentujemy 31 najciekawszych graficznie i koncepcyjnie prac, wśród których zobaczycie pracę autorki – zwyciężczyni. Serdecznie zapraszamy. Dodatkowo w PCN … Czytaj dalej

Smogowy ALERT

Za SmogLab (ekologicznym portalem łączącym dziennikarskie treści z wiedzą ekspercką) powtarzamy, że w Polsce panuje kryzys związany z jakością powietrza. Tuz po Nowym Roku spadły temperatury i na obszarze prawie całej Polski zanotowano dawno nie notowane przekroczenia pyłów zawieszonych. 3 miliony polskich „kopciuchów” przyjęły dodatkowe porcje węgla (lepszego, gorszego i najgorszego) i drewna oraz tego „co tam jest na czarną godzinę”. Papier gazetowy, kolorowa makulatura, plastiki, gumy, … Czytaj dalej

Eko dom się opłaca!

Namawiamy do obejrzenia bardzo ciekawego i rzeczowego 13-minutowego filmu pt. „Eko dom się opłaca!”. Film na żywych przykładach mówi o ekonomicznych aspektach walki o czyste powietrze i potwierdza, że ekologia może zgrabnie wypływać z ekonomii. Film wyprodukowany został na zlecenie Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przez TVP Rzeszów. Główne tematy filmu to efektywność energetyczna domu, możliwe do wykonania inwestycje z wykorzystaniem nawet 100 % dofinansowania, efekt przykładowych … Czytaj dalej

Świadomość kluczem do działania!

Jako trenera edukacji antysmogowej bardzo mnie interesuje, czy w innych krajach temat smogu jest w przestrzeni publicznej i w mediach oraz szkolnej edukacji? W Omanie na pustyni Washiba dyskutowałem z Sultanem, przewodnikiem z naszego pustynnego campu, o smogu w Europie i projekcie Life „Podkarpackie żyj i oddychaj”.  Nie było łatwo zahaczyć temat. Sultan stwierdził, że smog na Półwyspie Arabskim to …nie jest problem. W mediach o tym cisza i w szkole nikt dzieciom raczej nie mówi. Tradycyjne środki … Czytaj dalej

Mamy pluszowego ambasadora czystego powietrza na Podkarpaciu

17 grudnia 2025 roku odbyła się gala laureatów konkursu plastycznego na projekt antysmogowej maskotki projektu LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Pani Anna Huk Członek Zarządu Województwa, Kasia Ruszała Prezeska Zarządu Stowarzyszenia EKOSKOP i Andrzej Kulig Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego ogłosili, że konkurs i nagrodę wartości 1500 zł wygrała Julia Pocica, z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława … Czytaj dalej

Wyjście smoga

Czasem trudno w to uwierzyć, że Polki i Polacy oddychają najbrudniejszym i najbardziej zasmogowanym powietrzem w EUROPIE. Dostrzegła to Komisja Europejska, która stwierdza, że Polska nie dochowuje staranności, by osiągnąć bezpieczne poziomy toksycznych substancji w powietrzu którym oddychają obywatele. Pod lupę wzięto normy stężenie dwutlenku azotu. Są od dawana przekraczane we Wrocławiu, Warszawie, aglomeracji krakowskiej i górnośląskiej czasem zapewne w innych dużych miastach …i w Rzeszowie. Z tego powodu Komisja Europejska ponownie wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE … Czytaj dalej

Był happening! Była MOC!

Antysmogowy happening 14 listopada 2025 w ramach „Life Podkarpackie – żyj i oddychaj” zakończył się wspólnym śpiewaniem hymnu przygotowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych z Rzeszowa. Najpierw na scenie o smogowych problemach miasta mówił Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, o przekroczeniach poziomu zanieczyszczeń raportował Mirek Ruszała prowadzący happening, ale w finale (właśnie gdy śpiewaliśmy „dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba, na Ziemi której ja i Ty nie zamienimy w czarny dym”) najmocniej wybrzmiał … Czytaj dalej

Ludzie listy piszą…..

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska  podaje, że mamy w Rzeszowie powietrze zgodne z normami. Często czujki są zielone. I co z tego gdy przekroczenia w roku 2025 bywały wstrząsające. 200%, 400% a nawet 600% powyżej normy. No to „ludzie listy piszą” aby nie spalać złego węgla, węgla, mokrego drewna, drewna i śmieci – szczególnie plastikowych, kolorowych gazet i tekstyliów.  Ludzie listy piszą…..

Przejdź do treści