Woda – każda kropla ma znaczenie. Wojewódzki konkurs plastyczny rozstrzygnięty.

 

W szkole uczyli nas, że bez wody nie ma życia! Kto jest przyrodnikiem wie o tym doskonale. Niezwykły płyn, często gaz, ale czasem ciało stałe jak kryształ. Jesteśmy zbudowani z wody, codziennie ją pijemy i bez niej nie możemy funkcjonować dłużej niż zaledwie kilka dni. Gdy jej brakuje cierpimy, toczymy o nią wojny, a gdy jest jej dużo i jest czysta pozwala nam niezwykle radośnie wypoczywać i się bawić.

Niestety w Polsce wody zaczyna brakować. Mamy ją w dostępności na poziomie podobnym do pustynnego Egiptu. Od kilkunastu lat rolnicy narzekają na fizjologiczną suszę, która dramatycznie zmniejsza plony, a w centralnej Polsce wprost uniemożliwia produkcję żywności. Niestety nadal wiele rzek traktowanych jest jak kolektor ściekowy albo miejsce wyrzucania śmieci. Wraz z narastaniem kryzysu klimatycznego pustynnieją ekosystemy, coraz więcej rzek zamienia się w „ledwo cieknące cieki”, a studnie wysychają do dna.

Sytuacja staje się poważna. Z tych ważnych powodów Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego ogłosił konkurs „Woda  – każda kropla ma znaczenie”.

Konkurs na e-ulotkę ma zwiększyć świadomość znaczenia wody, potrzeby jej ochrony oraz odpowiedzialnego gospodarowania wodą w codziennym życiu.

Do siedziby Stowarzyszenia EKOSKOP wpłynęło 429 prac, z których Komisja Konkursowa do ścisłego finału zakwalifikowała 54 prace. Ostatecznie wyłoniono 3 laureatów nagród głównych, 7 autorek i autorów prac szczególnie wyróżnionych (z finansowymi nagrodami pocieszenia) oraz 10 autorów i autorek prac wyróżnionych dyplomami.

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 1200 zł otrzymała:

  • Wiktoria Krupa godło „Maak” – uczennica klasy VII Zespołu Szkół w Woli Dębowieckiej.

Drugie miejsce i nagrodę 1100 zł otrzymała:

  • Marcelina Mazur godło „Marcysias” – uczennica klasy VI Zespołu Szkół w Krzemienicy.

Trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymała:

  • Marlena Mazur godło „MaMar” – uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej nr 6 im. Żwirki i Wigury w Mielcu.

Nagrody pocieszenia:

bon upominkowy wartości 400 zł otrzymała: Mariia Sovenko godło „MariArt” – uczennica klas VI Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu

bony upominkowe wartości 300 zł otrzymali:

  • Maja Roman godło „M4JIX” – uczennica klasy V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku,
  • Justyna Witko godło „tynka18w” – uczennica klasy VII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wysokiej,
  • Julia Krzyżak godło „Zanim wyschnie świat” – uczennica klasy VIII Zespołu Szkół im. św. Faustyny Kowalskiej w Cierpiszu, 
  • Patryk Bar godło „PB2610” – uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Wysokiej,
  • Oliwia Węgrzyn godło „Chmurka” – uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach,
  • Igor Grabiec godło „IG” – uczeń klasy VIII b Szkoły Podstawowej im. Walerii Szalay Groele w Przecławiu,

Komisja Konkursowa przyznała 10 dyplomów za wyróżniający się udział w konkursie dla:

  • Jakuba Jajko, godło „Kubbczyq”, ucznia klasy VIII b Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle
  • Zofii Wiącek, godło „Chili:3”, uczennicy klasy VI d Szkoły Podstawowej nr 11 im. św. Jana Pawła w Mielcu
  • Wiktora Bara godło „WB0206”, ucznia klasy VII Szkoły Podstawowej w Wysokiej
  • Mileny Stelmaszczyk godło „MS”, uczennicy klasy VII Szkoły Podstawowej im. Walerii Szalay-Groele w Przecławiu
  • Mileny Janus godło „Vincere”, uczennicy klasy VIII Zespołu Szkół im. św. Faustyny Kowalskiej w Cierpiszu
  • Mai Ćwik godło „kaczka”, uczennicy klasy VII d Szkoły Podstawowej nr 5 im. bł. E. Bojanowskiego w Dębicy
  • Arlety Biernackiej godło „Delfin67”, uczennicy klasy VIII Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Samoklęskach
  • Vsevoloda Zaliskyi godło      ucznia klasy V Szkoły Podstawowej nr 19 im. ks. Piotra Skargi w Rzeszowie
  • Magdaleny Jędrzejewskiej, godło „BłękitnaKropla2026”, uczennicy klasy VII Szkoły Podstawowej im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Głogowie Małopolskim
  • Szymona Frendo godło „Szcin”, ucznia lasy VIII Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rozborzu Długim.

Gratulujemy!

Dodatkowo klasy szkolne, do których chodzą uczennice – laureatki pierwszych trzech miejsc w konkursie otrzymały nagrody w wysokości po 1500 zł.

Wręczenie nagród z udziałem Pana Dyrektora Andrzeja Kuliga, Pani Wicedyrektor Moniki Maziarz, Pani Prezes Katarzyny Ruszały odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Był czas na zwiedzanie wystawy najlepszych prac, wykład multimedialny o wodzie, sesję fotograficzną i ekologiczny poczęstunek. Do picia była kawa, herbata, soki i … woda.

Wszystkim 429 uczestnikom i uczestniczkom konkursu, zaangażowanym nauczycielom i nauczycielkom, opiekunkom i opiekunom bardzo dziękujemy!

Konkurs pt. „Woda – każda kropla ma znaczenie” w ramach zadania „Przeprowadzenie kampanii szkoleniowo-edukacyjnej i informacyjnej, konferencji
i konkursów w zakresie ochrony klimatu, odnawialnych źródeł energii i gospodarki obiegu zamkniętego”
sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Przejdź do treści