17 grudnia 2025 roku odbyła się gala laureatów konkursu plastycznego na projekt antysmogowej maskotki projektu LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Pani Anna Huk Członek Zarządu Województwa, Kasia Ruszała Prezeska Zarządu Stowarzyszenia EKOSKOP i Andrzej Kulig Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego ogłosili, że konkurs i nagrodę wartości 1500 zł wygrała Julia Pocica, z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy – autorka Smogulka. Brawo!
10 prac zostało „szczególnie wyróżnionych” z nagrodami po 250 zł. Wyróżnione i wyróżnieni to: Nikola Cierpiak Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Michalina Simenko Szkoła Podstawowa Zespołu Szkół w Dębnie, Julia Pikus I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli, Maria Kuśmierska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. bpa Wojciecha Tomaki w Trzebownisku, Lena Dąbek Szkoła Podstawowa nr 34 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Rzeszowie, Barbara Zazulicz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Sanoku, Zuzanna Jedynak Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie Osiedlu, Patrycja Frydrych Technikum Leśne w Lesku, Emilia Szczygieł II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy, Wiktor Kozdroń Zespół Szkół Technicznych nr 3 im. W. Lipińskiego i M. Beksińskiego w Sanoku.
Jury dodatkowo wyróżniło dyplomami 20 prac spośród 323, które wpłynęły na konkurs.
W trakcie Gali Laureatów był czas na zwiedzanie wystawy najlepszych projektów, krótki wykład o smogu, świąteczne upominki wręczane przez Panią Marszałek, pamiątkowe „kamyki szczęścia” EKOSKOP-u, rozmowy o projektowaniu oraz …. smaczny warzywno-owocowy poczęstunek z ekologicznych podkarpackich jabłek, gruszek, malin, czereśni, borówek, cukinii, marchewek, orzechów oraz.. .daktyli i fig.
Liczymy, że w przyszłości zwycięski projekt maskotki (być może uzupełniony najciekawszymi elementami z innych projektów) stanie się pluszową „miłą przytulanką” prowokującą do trudnych pytań: a dlaczego Smogulka ma takie szare włosy? a czemu ma czerwone płuca? a po co jej odkurzacz, maseczka i okulary?
Może za kilka lat opowieści o smogu będą już tylko historią.
A teraz zobaczcie nagrodzone i wyróżnione prace.































